KChB Tarnobrzeg  
Strona główna
Kim jesteśmy Zmienione życie
Kurs Biblijny dla Ciebie
Artykuły
Kontakt
Ciekawe Linki 

Czym jest prawdziwa wiara?

Dziś bardzo popularne jest stwierdzenie, że nie ważne w co wierzysz, byle byś w to wierzył mocno.

Jednak takie podejście, choć wydaje się na pierwszy rzut oka poprawne i zgodne z duchem tolerancji, jest jednak nie mądre, i może być tragiczne w skutkach. Możemy to zaobserwować na co dzień, w dziedzinach nie związanych z życiem duchowym. Dla przykładu, dziewczyna czy chłopak którzy pragną założyć rodzinę, często wpadają w pułapkę wiary dla wiary. Choć ich przyszli małżonkowie zdradzają posiadanie złych nawyków i cech charakteru, wierzą oni, że jakoś się wszystko ułoży. Czy jednak ta wiara spowoduje, że te cechy i nawyki automatycznie przestaną istnieć?

Czy człowiek, który idzie do nieznanej szerzej firmy turystycznej przez swoją wiarę w nią, spowoduje że ta firma będzie uczciwa i zagwarantuje mu bezpieczne i udane wakacje? Albo jak rozwiązać ten problem: Jedni mocno wierzą że istnieje życie w kosmosie, i wydają miliardy dolarów na poszukiwanie życia, a inni tak samo mocno wierzą że nie istnieje, i nie przeznaczyli by na szukanie tam życia ani dolara. Czy życie lub jego brak zależy od tej wiary? Jedna z tych grup musi się mylić, bez względu na swoją wiarę. Ilu znasz ludzi, którzy uwierzyli w coś, lub kogoś, i się zawiedli?

Widać więc, że ważna jest nie tylko sama wiara, ale i obiekt wiary. Ktoś kto do tej pory wielokrotnie zmieniał swoje poglądy, nie był uczciwy, kłamał, i robił tym podobne rzeczy, nie będzie cieszył się zaufaniem, a więc innym będzie ciężko uwierzyć, zaufać takiej osobie. Z kolei ktoś kto cały czas był uczciwy, dotrzymywał słowa, nigdy nas nie okłamał, ma większe szanse na to, abyśmy mu zaufali.

Podobnie ma się sprawa z Jezusem Chrystusem.
Jezus Chrystus wielokrotnie zachęcał do wiary w Niego, czyli do zaufania Mu. Do zaufania w to Kim jest, w to co mówi, w to co obiecuje, i w to, przed czym ostrzega. Dziś wielu ludzi twierdzi że wierzy w Jezusa. W Polsce większość ludzi mówi o sobie, że jest wierząca w Jezusa. Niestety z pośród tych ludzi, garstka rozumie co to znaczy w Niego wierzyć!

Aby to przystępnie zobrazować, posłużymy się pewną historią, która zdarzyła się na pograniczu USA i Kanady. Otóż w dziewiętnastym wieku, żył pewien bardzo znany linoskoczek, a nazywał się Charles Blondin. Od dziecka interesował się chodzeniem po linie, i przez wiele lat doszedł do perfekcji w swoich wyczynach. Często też prezentował swoje umiejętności dla szerokiej publiczności. Tym razem, miał zaprezentować czyn trudny, i ryzykowny. Miał przejść po ponad 300 metrowej linie, rozciągniętej nad wodospadem Niagara. W dole, pod liną kłębiła się spieniona woda, a z niej miejscami wystawały ostre skały. Linoskoczek jednak bez trudu przeszedł po linie tam i z powrotem, czym zaskarbił sobie podziw ludzi. Jednak aby utrudnić sobie zadanie, i wzbudzić jeszcze większe emocje, postanowił że przejdzie po linie nad przepaścią pchając przed sobą taczki. Wielu widzów zapewne czuło wielkie emocje, ale Blondin i tą próbę przeszedł bez żadnych przeszkód. Tłum był oczarowany jego umiejętnościami. Był tam też reporter gazety, który miał przeprowadzić wywiad z francuskim linoskoczkiem, dotyczącym tego właśnie popisu akrobatycznego. Podczas wywiadu, Blondin zapytał reportera: "Czy wierzy pan, że mogę dokonać tego wielkiego wyczynu?" "Naprawdę wierze, że pan może to zrobić" - odpowiedział reporter- "Uważam, że jest pan akrobatą wszechczasów!" Wierzy pan, że potrafię to zrobić?" - dopytywał się Blondin. "To proszę, niech pan wsiada do wózka!"

Blondin w ten sposób przewiózł wiele osób, a niektóre nosił na swoich plecach. Jednak wszystkie z nich, musiały autentycznie zaufać linoskoczkowi, aby powierzyć mu swoje życie na te kilka minut. Jest wielka różnica, pomiędzy intelektualną wiarą, a prawdziwym, praktycznym powierzeniem swojego życia komuś, komu się ufa.

Tak samo jest z wiarą w Jezusa. W chrześcijaństwie nie chodzi o teoretyczną wiarę w Jezusa, lecz o powierzenie Mu życia w każdej chwili, o wejście w Jego "taczki" i pozwolenie na przewiezienie się na drugą stronę. Tylko ten, kto zdecyduje się na ten krok, doświadczy drugiego brzegu, czyli Życia Wiecznego. Wiara, zaufanie przekłada się więc na działanie. Jezus powiedział: Kto wierzy w Syna, ma żywot wieczny, kto zaś nie słucha Syna, nie ujrzy żywota.

Czy Ty drogi przyjacielu słuchasz Jezusa? Czy ufasz Mu? Czy na Jego prośbę, wchodzisz codziennie w Jego sposób myślenia, działania, i ogólnie mówiąc - życia? Czy jesteś gotowy zaufać Jemu, i przyjąć Jego punkt widzenia świata, Ciebie, i przyszłości? Czy dasz się Jemu przewieźć na drugą stronę? Czy też boisz się, i Mu nie ufasz, i wolisz pozostać tam gdzie jesteś?

Zaufaj Mu, a wtedy i do Ciebie będą skierowane te słowa:

Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam, kto słucha słowa mego i wierzy temu, który mnie posłał, ma żywot wieczny i nie stanie przed sądem, lecz przeszedł ze śmierci do żywota.Copyright KChB Tarnobrzeg 2006

Ta strona używa cookie m. in. w celach statystycznych. Dowiedz się więcej na ich temat i o zmianie ustawień w przeglšdarce.
Korzystajšc z niniejszej strony, wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglšdarki.